Kenia – VII doroczne Spotkanie “Don Bosco Tech Africa”

08 marzec 2022

(ANS – Nairobi) – W dniach 28 lutego – 4 marca w Nairobi, w Kenii “Don Bosco Tech Africa”, organ, który koordynuje salezjańskie kształcenie zawodowe na kontynencie, zorganizował doroczne spotkanie przedstawicieli  salezjańskich ośrodków zawodowych, którymi zawiaduje, nt.: “Poprawa rozwoju umiejętności poprzez innowacyjne podejścia oparte na odpowiednim kierowaniu i zarządzaniu ośrodkami Don Bosco TVET w Afryce-Madagaskarze”. W spotkaniu, w którym uczestniczyło 65 osób, zarówno na miejscu, jak i online, wzięli również udział: p. Jean Paul Muller SDB, ekonom generalny Zgromadzenia, i ks. Alphonse Owoudou, radca regionu Afryka-Madagaskar.

Otwierając spotkanie, ks. Owoudou omówił kwestię “Jacy salezjanie dla współczesnej młodzieży?”, zachęcając wszystkich do uczynienia własnymi priorytety Zgromadzenia, takie jak: tożsamość, formacja formatorów, współpraca salezjanów i świeckich, duch misyjny, edukacja i zrównoważony rozwój.

Z kolei ks. George Tharaniyil, dyrektor “Don Bosco Tech Africa” (DBTA), skupił się na czterech kluczowych obszarach, które powinny być uwzględnione, aby można było osiągnąć zamierzone cele: badania i innowacje, zarządzanie jakością, odpowiednie kwalifikacje salezjanów i świeckich współpracowników, a także praca w sieci i różne formy współpracy. Ponadto zachęcił wszystkich do wykorzystania sposobności podnoszenia kwalifikacji, jakie oferuje DBTA, jak i możliwości ulepszania ośrodków kształcenia zawodowego w inspektoriach.

Następnie głos zabrało wiele innych osób. Pan Muller ze swojej strony zaznaczył, że salezjańskie ośrodki kształcenia zawodowego wymagają zapewnienia odporności w możliwie jak najwyższym stopniu. Stąd też wezwał odpowiedzialnych za nie do odpowiedniej weryfikacji personelu, stwierdzając, że pandemia jest czasem wyznaczenia nowych kierunków, wymagającym odważnego myślenia oraz ducha innowacji w perspektywie lepszej przyszłości.

Steffen Möhlendick, odpowiedzialny za projekty realizowane w ramach współpracy przez Bosco Mondo”, zachęcił uczestników do postawienia pytania, czy ich oferta, jaką proponują w ramach kształcenia techniczno-zawodowego, jest znacząca, skuteczna i zrównoważona, przypominając o harmonizacji planu gospodarczego, społecznego i środowiskowego.

Przedstawiciele “Toolkit iSkills Kenya”, “Dolang – Cina”, “Festo Didactic” i “African Union” podzielili się refleksją dotyczącą przyszłej pracy, zauważając, że umiejętności cyfrowe i innowacja to drogą, którą należy podążać.

W czasie tych tygodniowych obrad uwypuklono również rolę zarządzania ośrodkami. Aby się dalej rozwijać, osiągnąć zrównoważenie i polepszyć życie młodzieży, ośrodki zawodowe muszą być kierowane przez wykwalifikowany i kompetentny personel. W zwiazku z tym podkreślono w szczególny sposób współpracę salezjanów i świeckich pracowników.

Dobre praktyki, które zostały zaprezentowane, wykazały, że rozwój umiejętności personelu salezjańskich ośrodków zawodowych jest żywotny. Wzorcowymi przykładami w tym względzie są technikum młodzieżowe w Malwi i “Tech Don Bosco” w Hiszpanii.

W czasie tego spotkania omawiano także kwestie związane z ekologią i zieloną gospodarką, a nowe inspektorie ANN i AOS podzieliły się dobrymi praktykami, które realizują odnośnie do energii słonecznej, co pomogło im obniżyć koszty oleju napędowego, zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i poprawić jakość oferty ośrodków zawodowych. 

Również córki Maryi Wspomożycielki Afryki Wschodniej zaprezentowały dobre praktyki, podkreślając znaczenie równości płci w doborze praktykantów.

Poruszono także kwestię partnerstwa i współpracy, co uczynił w swoim wystąpieniu pan Alfredo Garmendia w kontekście projektu „Supporting Alliance for Africa Mobility” (SAAM).

Na koniec “DBTA” zaproponowała wszystkim uczestnikom sesję, która dotyczyła ochrony praw dzieci i młodzieży w Afryce, przyjmując, że to właśnie oni znajdują się w centrum wszelkich działań, jakie podejmują salezjanie.

InfoANS

ANS - “Agencja iNfo Salezjańska” - jest periodykiem wielotygodniowym telematycznym, organem komunikacji Zgromadzenia Salezjańskiego, zapisanym w Rejestrze Trybunału Rzymskiego pod nr 153/2007.

Ta witryna używa plików cookies także osób trzecich w celu zwiększenia pozytywnego doświadczenia użytkownika (user experience) i w celach statystycznych. Przewijając stronę lub klikając na któryś z jej elementów, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. Chcąc uzyskać więcej informacji w tym względzie lub odmówić zgody, kliknij polecenie „Więcej informacji”.